Çinli Teknoloji Şirketleri Çin Virüsüyle Savaşmak İçin Nasıl Geliyor?

 • 13
  • 7
  • 5
  • 4
  • 1
  • 0
Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin 2002 yılında ortaya çıkan SAR salgınına benzer ölümcül bir koronavirüsü ile mücadele ediyor. Çin şimdiye kadar 830 koronavirüs vakası ve 26 ölüm bildirdi. Hükümet, 13 şehri ulaşım kısıtlamaları ile etkin bir kilit altına aldı ve yaklaşık 41 milyonu sanal karantina altına aldı. Koronavirüsün ortaya çıktığı yer olan Wuhan şehri öngörülebilir bir gelecek için şehrin içine ve dışına giden tüm büyük uçuşlar ve nakliye araçlarının ciddi bir kilitlenme durumunda. Şu anda Çin'de işler gergin olsa da, Çin'in farklı yerlerinden bulunan teknoloji şirketleri Whuna şehrinin yardımına koşuyor. Bakın bu şirketler hangileri;
Çinli Teknoloji Şirketleri Çin Virüsüyle Savaşmak İçin Nasıl Geliyor?

Xiaomi , Meizu, WeChat, Douyin (TikTok) ve hatta Baidu gibi Çin'li dev firmalar koranavirüsü ile savaşmak için yardımlarını esirgemediler. Öyleyse Çin'deki teknoloji şirketlerinin ölümcül koronavirüsün yayılmasına karşı nasıl yardımcı olduklarına bir göz atalım.

 • Xiaomi 

Xiaomi, Wuhan'ın salgın kontrol ve önleme merkezine 300K yuan (~ 43.2K $) değerinde N95 maskeleri, tıbbi maskeleri ve termometreleri gönderiyor. İlk parti dün gece çeşitli merkezlerden sevk edildi ve bu gece Wuhan'a gelecek. Şirket, Weibo platformundan salgının durumunu izlediklerini ve bu kriz döneminde kente yardım etmek için malzeme tahsis etmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 • Meizu

Wuhan şehrine destek vermek için başka bir akıllı telefon üreticiside öne çıktı. Meizu , şehirdeki koronavirüs salgını ile savaşmak için 300K yuan (~ 43.2K) bağışladığını açıkladı. 

 • Huawei

Huawei'den henüz bir bağış duymamış olsak da, şirket HDC'yi erteledi. Cloud 2020 geliştirici konferansı 11-12 Şubat - 27-28 Mart tarihleri ​​arasında ertelendi . Bu etkinliğin, Wuhan şehrine 1000 km'den daha uzak olan Çin'in Shenzhen kentinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Yani bu, Huawei'nin virüsün yayılması için potansiyel bir fırsatı ortadan kaldırmak için ihtiyati bir önlemdi . 

 • E-ticaret web siteleri

Jd.com, Taobao, Suning gibi Çin'in en büyük çevrimiçi perakendecileri, platformlarında maske ve dezenfektan gibi temel tıbbi ürünlerin fiyatlarını donduracaklarını açıkladılar. Virüsün patlak vermesiyle ilgili haberlerden bu yana, bu temel öğelerin fiyatları yükselmişti. Bununla birlikte, perakendeciler bu tıbbi malzemelere müdahale etmeyi ve makul fiyatlarda sağlamayı kabul etmiştir. Dahası, Jd .com ayrıca Wuhan'a partiler halinde 1 milyon maske ve 60.000 tıbbi malzeme bağışlayacağını duyurdu.

 • Seyahat 

Çin'in havacılık regülatörü, yolcuların 24 Ocak 2020'den önce Çin'deki tüm havayolu şirketlerinde ve bilet satış acentelerinde rezervasyonu yapılan uçak biletleri için ücretsiz para iadesi alabileceğini açıkladı. Cathay Pacific, Hong Kong Havayolları ve Qantas Airways gibi birden fazla havayolu, Çin anakarasına veya Şubat ayının sonuna kadar yapılan rezervasyonlarda ücretsiz iptal hizmeti sunuyor. Havayolu iadesi duyuruları hakkında daha fazla bilgiyi bu Reuters makalesinden okuyabilirsiniz .

 • Eğlence

Çin'in TikTok - Douyin, kullanıcıları koronavirüs ve mevcut durumu hakkında bilgilendiren özel bir sayfaya sahiptir. Uygulama ayrıca sağlık personeli ve Wuhan virüsü ile mücadele hastalarına destek sunmak için özel bir ' Jiayou video efekti ' ekledi . 

Taopiaopiao ve Maoyan gibi çevrimiçi film biletleme platformları, 22 Ocak ile Şubat ayının ilk haftası arasında Wuhan şehrinde rezervasyonu yapılan biletler için koşulsuz geri ödemeler sunuyor. 

Ayrıca, bu hafta sonu sinemalarda gösterime girmesi planlanan altı potansiyel gişe rekorları kıran film ertelendi. Aslında, şaşırtıcı bir hareketle, bu yıl Çin'de en çok beklenen filmlerden biri olan 'Rusya'da Kayıp' veya 'Tuhaf Anne' (Çince çeviri), şimdi ÜCRETSİZ olarak ilk kez hazırlanıyor! Film, bugün Çin'in gece yarısı film stüdyosunun kurum içi yayın platformu üzerinden izlenecek . 

 • Yemek teslimi

Çin'de Meituan Dianping ve Ele.me gibi popüler gıda dağıtım uygulamaları, bu dönemde normal şekilde çalışmaya devam edeceğine söz vermiştir. Koronavirüsün yayılımıyla mücadele etmek için, teslimat sürücülerinin maskeleri ve vücut ısısı izleme gibi ihtiyati tedbirleri açıkladılar. Bu platformların hastanelere teslim edilmesinin de durduğu bildiriliyor. 

Benzer Yazılar
Yorumlar
Misafir olarak yorum yapıyorsun. Dilersen emrecin.com hesabın ile giriş yaparak yorumları kendi adın ile yapabilirsin. Giriş Yap veya Üye Ol